Přikrmování zvěře v zimě
Nevím jak Vy, ale já strašně ráda chodím i v zimě na procházky do lesa. Když mám na vybrané trase rybníky nebo jezírka, nosím vždy něco dobrého pro kachny a labutě… Většinou hrášek a kukuřici. Čím dál tím víc se setkávám s lidmi, kteří chodí přikrmovat v tomto období i lesní zvěř – srnky, zajíce, bažanty… Ale krmíme správně? Co je vhodné a nevhodné? A jaké množství?
Pokud občas donesete do lesa nějakou tu mrkev, jablko, řepu – samozřejmě ve zdravém stavu tak asi zvířátkům neublížíte. Ale pokud chcete přinést něco ke krmelci je dobré konzultovat nošení krmiva do revíru s příslušným mysliveckým hospodářem, protože jednotlivá krmiva se předkládají v určitou roční dobu s ohledem na trávící mechanismy a návyky jednotlivých druhů zvěře. Abyste opravdu pomáhali 🙂
Čerstvost je nejdůležitější! Ať jde o krmivo pro jeleny, zajíce nebo bažanty, vždy je nutné, aby krmivo bylo čerstvé, nebo upravené tak, aby vydrželo co nejdéle. Nejlepší volbou je seno nebo objemová krmiva. Do korýtek se srnkám a jelenům sype kukuřice, ječmen, oves, žaludy i kaštany.
Dužnatá krmiva se do krmelců chystají v menším množství, aby byla zvířata schopna je zkonzumovat, než se zkazí. Využívá se řepa, jablka nebo mrkev.
Kvalitní věci a v malém množství!
V žádném případě nenosíme plesnivé pečivo, cukroví, shnilé ovoce a zeleninu nebo zbytky z kuchyně.
A hlavně, důvodem přikrmování v zimě je, aby zvěř nestrádala a nezvyšovaly se škody okusem na stromcích, ale pomáhejme opatrně, klidně a nerušme zvěř u krmelců.
Rozdělení krmiv:
Objemová: seno, jetel, vojtěška…
Dužnatá: brambory, řepa, jablka, hrušky, jeřabiny…
Jadrná: oves, kukuřice, ječmen, žaludy, kaštany…
Pečivo: jen dobře usušený chléb a rohlíky
Jak mi řekl náš myslivecký odborník Honza: hlavně s mírou! Nevím, jestli nějakého Míru seženete až se budete chystat do lesa, ale prostě: s kvalitním krmivem, v malém množství a v tichosti, ať má zvěř klid 🙂
Alena N.