Kde se vzalo 8 nejznámějších pověr?
Černá kočka
Ve 14. století lidé věřili, že černé kočky způsobují pandemii moru, a proto černé kočky hromadně vybíjeli. O dvě století později vrcholila hysterie kvůli čarodějnictví, kdy pověrčiví Evropané spojovali černé kočky s čarodějnicemi.
Rozbité zrcadlo, sedm let smůly?
V dávných dobách se věřilo, že zrcadla obsahují části naší duše. Naštěstí se také věřilo, že se duše každých sedm let obnoví, proto po sedmi letech končí období smůly, které na sebe člověk, který zrcadlo rozbil, přivolal přivolal.
Pozor na kanály
Původ této pověry pochází od kamenů, které vedly často přes bažiny. Po nich bylo možné přejít, pokud člověk dobře znal cestu. Po větších deštích ale nebyly ostatní kameny vidět. Poslední kámen byl tedy také často poslední šancí se ještě bezpečně vrátit. Někdy byl ale na podmáčeném podloží takový krok na kámen i tím posledním. Pokud se člověk nepropadl, musel se otočit a doufat, že bude mít tolik štěstí i cestou zpět.
Nešťastná třináctka
Za třináctku, která podle pověry nosí smůlu, může jednak Jidáš Iškariotský, který zradil Ježíše Krista a byl 13. hostem během novozákonní Poslední večeře. Druhým vysvětlením nešťastné třináctky je lstivý bůh ze severské mytologie Loki, který uvrhl svět do chaosu, když coby 13. host přijel na božskou večerní oslavu. Trikem přiměl jiného z hostů, aby boha dobra a míru zastřelil šípem.
Vysypaná sůl
Jidáše je ovšem možné vinit i z pověry, že vysypat sůl znamená smůlu. Podívejte se na slavný obraz Leonarda da Vinciho Poslední večeře. Jidáš, zrádný 13. host při Ježíšově večeři, je zobrazený, jak loktem převrátil slánku na stůl. Protože Jidáš zradil Ježíše, sůl, kterou převrátil, začala být spojována s jeho neblahými činy.
Čtyřlístek
Šance najít čtyřlístek je údajně jedna ku 10 000, takže jsou velmi vzácné. Když se podle legendy Eva dozvěděla, že bude vyhnána z ráje, údajně si s sebou vzala čtyřlístek, aby nikdy nezapomněla na Rajskou zahradu. Nyní proto čtyřlístek symbolizuje štěstí.
Zaklepejte na dřevo
Jedná se o ryze pohanskou pověru, i když tento zvyk v současnosti dodržují i někteří křesťané. Pohané totiž věřili, že prastaří duchové žijí ve stromech a tím, že na strom zaťukají, si je přivolají na pomoc.
Když padá hvězda…
Podle matematika a astrologa Ptolemaia museli bohové otevřít prostor dělící pozemské nebe od božské sféry, pokud chtěli sledovat lidstvo. V takovou chvíli mohly padající hvězdy proniknout přes tuto dělící bariéru. A proto, když vidíte na nočním nebi padat hvězdu, víte, že se bozi dívají dolů a naslouchají. Tedy alespoň podle Ptolemaia.
A jak jste na tom Vy? Jaké pověry a rituály zužují Vás? 🙂
Autor: Lucie Piedová