Zajímavá fakta o Velikonocích!
Ať už tento svátek máme rádi nebo ne, blíží se. Řeč je o Velikonocích. Svátek, který slavíme od dětství, ať jsme holky, nebo kluci! Barvíme vajíčka, děláme jarní úklid, kluci pletou pomlázky a my si dáváme polštáře do kalhot a čekáme, až nás sešlehají, abychom přeci neuschly! Ale víme, kde se ty Velikonoce vlastně vzali? Proč se tak jmenují? A kde se jak slaví?
Historie
- Slovanský název Velikonoce je odvozen od “velké/veliké noci”, kdy došlo ke vzkříšení Ježíše Krista.
- Vejce jako symboly Velikonoc ve smyslu univerzálních symbolů jara a plodnosti lze však historicky vystopovat až do starověkého Egypta.
- Proč nemají Velikonoce pevné datum? Velikonoce jsou jediným pohyblivým svátkem v kalendáři a jejich termín vždy připadá na první neděli po prvním jarním úplňku.
- Věděli jste, že… Čechy a Slovensko jsou jediné dvě země, kde se dívky a ženy šlehají pomlázkou?
Velikonoce v Evropě
- A jak se slaví Velikonoce jinde v Evropě? Řekové Vajíčka barví jen na červeno jako symbol Kristovy krve. V noci ze soboty na neděli si je vzájemně vyměňují a ťukají špičkami vajec o sebe. Komu se vajíčko nerozbije, může si něco přát a bude mít po celý rok štěstí.
- V Norsku je zase tradicí řešení vražd. Údajně většina televizních stanic vysílá kriminální a detektivní příběhy. Dokonce i noviny jsou plné detektivních příběhu, ze kterých mohou čtenáři hádat, kdo je vrah.
- Ve Francii se na Velikonoce těší všechny francouzské děti. Mají totiž před sebou velký úkol. Najít co nejvíce čokoládových dobrot, které jim rodiče poschovávali všude možně.
Co jste určitě nevěděli?
- Teď trošku bizarní fakt. Každý rok se vyrobí kolem 90 milionů čokoládových zajíčků. 76 % lidí mu nejprve ukousne uši, jen 5 % začne nohami a 4 % pak ocáskem. Zajímavé, že?
- A jaká je vlastně symbolická květina Velikonoc? Je to bílá lilie, která je symbolem vzkříšení.
Každopádně Velikonoce znamenají další fakt, a sice státní svátek o velikonoční pondělí! Tak si ho krásně užijte!
Autor: Lucie Piedová