Kompenzační bonus pro OSVČ 1 000 Kč. Co musíte splnit?
Tisíc korun za den, ale větší dokazování. Podnikatelé mohou nově získávat větší kompenzační bonus, musí ale dokázat, že jsou jejich tržby aspoň o polovinu menší. Jak na to a jaké jsou další podmínky?
Článek
Vyšší bonus
Finanční správa začala přijímat žádosti o zvýšený kompenzační bonus. Místo pěti set korun dostanou OSVČ a společníci malých s. r. o. nově až 1000 korun denně. Na novinku však nedosáhnou „dohodáři“, kterým zůstává původní výše kompenzací.
Významnou změnou je možnost pobírat 500 korun denně za každý kalendářní den, kdy měli lidé nařízenou karanténu nebo izolaci.
„Tímto dílčím opatřením narovnáváme situaci mezi živnostníky a zaměstnanci, kteří mají nově nárok na příspěvek v karanténě,“ řekla k tomu ministryně financí Alena Schillerová. „Nezbytnou podmínkou je samozřejmě účast živnostníka na nemocenském pojištění,“
Podmínky
Na příspěvek od státu mají nárok OSVČ, společníci malých s. r. o a dohodáři, kterým byla jejich činnost významně dotčena. Oproti podzimnímu kompenzačnímu bonusu má jeho nová verze dvě nové podmínky.
Hlavní podmínkou je, že nárok na bonus mají podnikatelé, kterým poklesly příjmy z podnikání o více než 50 procent.
Propad příjmů odpovídajících tržbám z prodeje zboží a služeb se posuzuje za kalendářní měsíc předcházející danému bonusovému období – a srovnává se s měsíčním průměrem za čtvrtletní z období před vypuknutím pandemie.
Pokud tedy jako žadatel budete chtít získat kompenzace za únor 2021, srovnáte příjmy za leden 2021 s průměrnými příjmy za období mezi 1. listopadem 2018 a 31. lednem 2019. Pokud to pro vás bude výhodnější, můžete díky sněmovní úpravě bonusu zvolit průměr příjmů ve stejném období na přelomu roku 2019 a 2020.
Druhou podmínkou je, že výše kompenzačního bonusu nesmí překročit určitou částku. Konkrétně jde o rozdíl průměrné měsíční výše příjmů ve srovnávacím období a výše příjmů ve srovnávaném období.
Srovnávací období jsou tři měsíce z přelomu let 2018 a 2019, případně 2019 a 2020. Je to stejná podmínka, se kterou se setkáte u dokazování alespoň 50procentního propadu příjmů. Srovnávaným obdobím je při žádosti o únorový bonus leden 2021.
Výše kompenzačního bonusu tím pádem nemůže být větší, než jaký je propad relevantních příjmů.
Příklady rozdílu ve srovnávacím a srovnávaném období
První příklad
Na přelomu let 2018 a 2019 jste si průměrně vydělali 25 tisíc. V lednu 2021 byly vaše příjmy shodně na 25 tisících. V takovém případě nesplňujete podmínku poklesu příjmů a na kompenzační bonus nemáte nárok.
Druhý příklad
Za listopad 2019 až leden 2020 jste si průměrně vydělali 25 tisíc korun. V lednu 2021 byl váš výdělek 10 tisíc. První podmínku tedy splňujete. Rozdíl příjmů se rovná 15 tisícům. Tuto částku tedy můžete maximálně v kompenzačním bonusu získat.
Třetí příklad
Ve srovnávacím období třech měsíců jste si průměrně vydělali 40 000 Kč. Za leden letošního roku jste si vydělali 5 tisíc. Splňujete obě podmínky a máte nárok na kompenzace v maximální možné míře (28 tisíc korun za únor).
Toto omezení se dotýká hlavně vedlejší OSVČ, jakými jsou například podnikající důchodci, studenti nebo lidé na mateřské a rodičovské dovolené.
Výpočet 50 % z tržeb
Jak ale dokázat, že se vaše příjmy za dané období skutečně propadly?
V online žádosti jednoduše vyplníte příjmy za požadovaná období a vše potvrdíte čestným prohlášením. Nic dalšího není třeba, co se příjmů týká, dokládat. Ministerstvo financí nicméně upozorňuje, že finanční úřady mohou po žadatelích zpětně požadovat potvrzení částek uvedených v žádosti.